Niby wiem, a nie wiem

          Są pytania, na które odpowiedzi nie poznamy ze stron internetowych czy ulotek. O tym porozmawiać trzeba z kimś, kto zajmuje się tym na co dzień. Kilka z nich zadaliśmy osobie, której wnioski o dofinansowania są codzienną pracą.
           
inspektor Anna Wiktorowska-Kalinik
             


Rozmowa z inspektor Anną Wiktorowską-Kalinik, pracownikiem Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Lubań:



Wellkop: Czy każdy może starać się o dotację z funduszy Unii Europejskiej?
Anna Wiktorowska-Kalinik: W terminologii unijnej istnieje takie pojęcie jak kwalifikowalność podmiotowa, czyli wnioskodawców, co oznacza, że zanim przystąpimy do ubiegania się o fundusze z jakiegoś programu, musimy sprawdzić, czy się kwalifikujemy. Są programy, do których składać wnioski mogą urzędy, stowarzyszenia czy przedsiębiorcy, a są takie, do których kwalifikuje się tylko jedna z tych grup. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie na samym początku, czy możemy ubiegać się o dofinansowanie z danego programu.

W: Czy na każdego rodzaju inwestycję można starać się o dotację?
AW: Nie, tutaj ma zastosowanie druga zasada, tzw. kwalifikowalność przedmiotowa, czyli projektów. Inwestycja planowana do realizacji musi być zgodna z celami dokumentów programowych, jak również zgodna z horyzontalnymi politykami UE, takimi jak polityka konkurencji, zamówień publicznych, środowiska, równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz społeczeństwa informacyjnego. Tak więc, czy dany rodzaj inwestycji kwalifikuje się do dofinansowania, określają dokumenty programowe i różnego rodzaju wytyczne.

W: Czym się różni dofinansowanie od refundacji?
AW: Refundacja jest sposobem dofinansowania. Polega ona na tym, że beneficjent projektu najpierw musi zagwarantować własne pieniądze i za nie zrealizować całą inwestycję, a następnie po dokładnym rozliczeniu wydatków otrzymuje od instytucji, z którą podpisał umowę o dofinansowanie refundację. Drugim sposobem dofinansowania jest zaliczka, o którą można się ubiegać zaraz po podpisaniu umowy o dofinansowanie, a więc otrzymujemy pieniądze "z góry", nie musimy na początku zakładać własnych środków finansowych.

W: Od czego zależy kwota dofinansowania projektu?
AW: Kwota dofinansowania zależy od programu operacyjnego, w remach którego ubiegamy się o dofinansowanie. Największe, stuprocentowe dofinansowanie można uzyskać w programie "Kapitał ludzki", następnie 95 i 85% dofinansowania w programie współpracy transgranicznej Polska-Saksonia i Polska-Czechy. 70 i 60% dofinansowania można uzyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Jeżeli planowane do realizacji przedsięwzięcie będzie generowało dochód, wówczas kwota dofinansowania jest niższa, niż zakładana w danym programie.

W: Czy wszystkimi wnioskami zajmuje się ten sam referat?
AW: W lubańskim urzędzie miasta nie ma wydzielonego referatu ds. funduszy unijnych. Obecnie działają dwa wydziały, które składają wnioski i realizują projekty unijne. Są to Wydział Inwestycji i Gospodarki Mieszkaniowej, który realizuje projekty infrastrukturalne oraz Referat Promocji i Rozwoju, który pilotuje projekty "miękkie", związane z promocją miasta.

 Serdecznie dziękujemy za wywiad.